Licensed to Minnesota Swimming     HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 5/16/2011 06:29 PM
                   2011 Ballston Spa Spring Fling - 5/7/2011                   
                                    Results                                    
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braniecki, Ashley         25 ADMS-AD                27.97      27.89        
  2 Bernstein, Heather M      25 UNAT                   32.00      30.89        
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sisti, Cassandra M        26 ADMS-AD                59.88      59.46        
      28.47   30.99                                                
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Teal                 25 FISH-MR              2:16.40    2:14.17        
      31.08   33.99   34.71   34.39                                
  2 Bernstein, Heather M      25 UNAT                 2:15.00    2:21.03        
      32.79   35.61   36.46   36.17                                
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernstein, Heather M      25 UNAT                 6:05.00    6:05.53        
      33.38   36.73   37.54   37.35   37.20   37.29   37.09   36.78
      36.70   35.47                                                
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braniecki, Ashley         25 ADMS-AD                30.49      30.64        
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sisti, Cassandra M        26 ADMS-AD              1:08.00    1:13.11        
      35.71   37.40                                                
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Teal                 25 FISH-MR              2:45.20    2:41.17        
      38.23   40.69   41.59   40.66                                
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braniecki, Ashley         25 ADMS-AD                39.60      37.92        
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sisti, Cassandra M        26 ADMS-AD              1:23.00    1:22.06        
      39.21   42.85                                                
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Teal                 25 FISH-MR              2:53.30    2:46.75        
      38.37   41.34   43.98   43.06                                
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braniecki, Ashley         25 ADMS-AD                29.01      29.09        
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sisti, Cassandra M        26 ADMS-AD              1:07.00    1:06.49        
      31.63   34.86                                                
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Teal                 25 FISH-MR              2:50.10    2:43.21        
      35.51   41.52   43.38   42.80                                
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braniecki, Ashley         25 ADMS-AD              1:07.76    1:08.81        
      30.42   38.39                                                
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sisti, Cassandra M        26 ADMS-AD              2:30.00    2:29.17        
      30.67   39.73   45.79   32.98                                
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Teal                 25 FISH-MR              5:40.50    5:16.88        
      34.87   40.92   41.65   41.49   43.51   43.96   35.94   34.54
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Carolyn          33 FISH-MR              1:10.05    1:09.86        
      33.27   36.59                                                
 -- Rixman, Kimberly V        32 ADMS-AD              1:10.00         NS        
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Carolyn          33 FISH-MR              1:28.04    1:29.50        
      43.76   45.74                                                
 -- Rixman, Kimberly V        32 ADMS-AD              1:20.00         NS        
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Carolyn          33 FISH-MR              1:36.01    1:36.38        
      45.82   50.56                                                
 -- Rixman, Kimberly V        32 ADMS-AD              1:30.00         NS        
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Carolyn          33 FISH-MR              1:38.02    1:36.56        
      46.16   50.40                                                
 -- Rixman, Kimberly V        32 ADMS-AD              1:40.00         NS        
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Carolyn          33 FISH-MR              3:13.03    3:09.20        
      46.82   46.13   55.01   41.24                                
 -- Rixman, Kimberly V        32 ADMS-AD              3:15.00         NS        
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGlennen, Molly S        39 FISH-MR                27.00      26.83        
  2 Fletcher, Alicia          37 ADMS-AD                28.40      28.91        
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swan-Scott, Dennie L      36 ADMS-AD                59.90    1:00.54        
      29.01   31.53                                                
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGlennen, Molly S        39 FISH-MR                36.00      33.34        
  2 Fletcher, Alicia          37 ADMS-AD                35.90      36.36        
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swan-Scott, Dennie L      36 ADMS-AD              1:09.54    1:11.11        
      34.53   36.58                                                
  2 Larkin, Heidi             39 ADMS-AD                   NT    2:07.45        
    1:04.12 1:03.33                                                
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGlennen, Molly S        39 FISH-MR                36.00      36.13        
  2 Fletcher, Alicia          37 ADMS-AD                36.30      37.05        
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swan-Scott, Dennie L      36 ADMS-AD              1:24.15    1:19.32        
      37.79   41.53                                                
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGlennen, Molly S        39 FISH-MR                30.00      30.23        
  2 Fletcher, Alicia          37 ADMS-AD                32.40      33.13        
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swan-Scott, Dennie L      36 ADMS-AD              1:15.12    1:12.62        
      32.83   39.79                                                
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGlennen, Molly S        39 FISH-MR              1:10.00    1:09.71        
      32.15   37.56                                                
  2 Fletcher, Alicia          37 ADMS-AD              1:11.50    1:12.52        
      35.88   36.64                                                
  3 Larkin, Heidi             39 ADMS-AD                   NT    2:05.38        
    2:05.38                                                        
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swan-Scott, Dennie L      36 ADMS-AD              2:29.90    2:30.13        
      32.84   37.74   45.92   33.63                                
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vosburgh, Ann Marie       49 UNAT                   35.24      34.14        
  2 Williams, Dee             48 ADMS-AD                35.83      34.93        
  3 Lee, Rhonda L             45 NIAG-NI                36.27      36.01        
  4 Diaz, Kimberly A          47 ADMS-AD                47.08      44.16        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Vosburgh, Ann Marie       49 UNAT                 2:45.00         NS        
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vosburgh, Ann Marie       49 UNAT                 7:40.00    7:19.61        
      39.64   43.67   45.77   45.28   44.72   44.85   45.07   44.61
      43.78   42.22                                                
  2 Lee, Rhonda L             45 NIAG-NI              8:59.23    8:52.75        
      45.69   53.58   56.00   54.48   55.69   55.09   54.79   54.53
      54.50   48.40                                                
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Dee             48 ADMS-AD                46.81      46.22        
 -- Lee, Rhonda L             45 NIAG-NI                46.07         DQ        
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Dee             48 ADMS-AD                42.17      41.57        
  2 Diaz, Kimberly A          47 ADMS-AD                49.72      48.19        
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Dee             48 ADMS-AD                44.54      43.97        
 -- Lee, Rhonda L             45 NIAG-NI                44.31         DQ        
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Rhonda L             45 NIAG-NI              1:43.66    1:47.24        
      51.56   55.68                                                
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vosburgh, Ann Marie       49 UNAT                 1:23.74    1:22.69        
      37.43   45.26                                                
  2 Williams, Dee             48 ADMS-AD              1:35.62    1:31.71        
      58.00   33.71                                                
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byer, Karen S             51 ADMS-AD              1:07.00    1:07.14        
      32.56   34.58                                                
  2 Wells, Val                54 ADMS-AD              1:16.00    1:18.20        
      37.37   40.83                                                
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byer, Karen S             51 ADMS-AD              2:22.00    2:25.33        
      33.19   35.82   37.06   39.26                                
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wells, Val                54 ADMS-AD              1:34.00    1:35.05        
      47.14   47.91                                                
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wells, Val                54 ADMS-AD              1:40.00    1:35.19        
      45.08   50.11                                                
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wells, Val                54 ADMS-AD              1:36.00    1:35.52        
      42.73   52.79                                                
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wells, Val                54 ADMS-AD              3:15.00    3:12.85        
      44.01   52.18   55.31   41.35                                
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coonrod, Joan M           56 ADMS-AD                43.08      40.65        
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coonrod, Joan M           56 ADMS-AD                58.20      56.52        
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coonrod, Joan M           56 ADMS-AD                58.71    1:01.37        
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coonrod, Joan M           56 ADMS-AD              1:05.79    1:02.85        
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coonrod, Joan M           56 ADMS-AD              1:58.52    1:58.58        
      58.07 1:00.51                                                
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Becker, Adrienne M        64 ADMS-AD                44.45         NS        
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Becker, Adrienne M        64 ADMS-AD                54.55         NS        
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carson, June F            62 GSM-NJ                 43.30      43.53        
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carson, June F            62 GSM-NJ               3:25.70    3:39.10        
      47.19   55.43   59.09   57.39                                
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Becker, Adrienne M        64 ADMS-AD              2:01.00         NS        
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Svenson, Ann              65 ADMS-AD                37.00      37.49        
  2 Pribis, Cathy             65 ADMS-AD                   NT      59.21        
 -- Williams, Janice          67 FISH-MR                44.92         NS        
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Svenson, Ann              65 ADMS-AD                50.00      46.30        
 -- Pribis, Cathy             65 ADMS-AD                   NT         DQ        
 -- Williams, Janice          67 FISH-MR                54.15         NS        
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Svenson, Ann              65 ADMS-AD              1:00.00      53.49        
  2 Pribis, Cathy             65 ADMS-AD                   NT    1:41.23        
 -- Williams, Janice          67 FISH-MR              1:01.36         NS        
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Svenson, Ann              65 ADMS-AD                43.00      40.97        
 -- Williams, Janice          67 FISH-MR                57.91         NS        
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Svenson, Ann              65 ADMS-AD              1:45.00    1:33.84        
      44.62   49.22                                                
 -- Williams, Janice          67 FISH-MR              1:59.40         NS        
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffin, Joan             73 ADMS-AD              9:43.00    9:52.42        
      51.28   57.58 1:00.51 2:54.63    4.00 1:03.72 1:22.28 1:36.00
       2.42                                                        
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffin, Joan             73 ADMS-AD              1:50.00    1:48.24        
      53.51   54.73                                                
 
Women 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffin, Joan             73 ADMS-AD              3:45.00    3:46.23        
      54.21   55.92   58.10   58.00                                
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grimm, Florence H         80 ADMS-AD              1:22.20    1:27.79        
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Engstrom-Heg, Verna L     81 ADMS-AD              2:41.50    2:39.91        
    1:17.42 1:22.49                                                
 
Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Engstrom-Heg, Verna L     81 ADMS-AD              5:43.49    5:47.65        
    1:19.35 1:28.13 1:27.46 1:32.71                                
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grimm, Florence H         80 ADMS-AD              1:46.79    1:40.21        
 
Women 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Engstrom-Heg, Verna L     81 ADMS-AD              7:29.90    7:44.44        
    1:50.79 2:03.17 1:54.61 1:55.87                                
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grimm, Florence H         80 ADMS-AD              1:57.84    1:53.97        
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grinnell, Bryan S         26 UNAT                   26.00      24.49        
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grinnell, Bryan S         26 UNAT                 1:00.00      57.71        
      27.31   30.40                                                
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grinnell, Bryan S         26 UNAT                 2:15.00    2:10.47        
      28.56   32.34   34.36   35.21                                
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grinnell, Bryan S         26 UNAT                 1:12.00    1:03.73        
      29.22   34.51                                                
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andre, Kris               34 SSYM-AD                21.00      23.61        
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andre, Kris               34 SSYM-AD                48.00      56.31        
      26.61   29.70                                                
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mauriello, Matthew J      34 FISH-MR              1:55.99    2:06.52        
      28.35   32.87   33.26   32.04                                
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andre, Kris               34 SSYM-AD                24.00      29.04        
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andre, Kris               34 SSYM-AD                57.00    1:02.43        
      29.94   32.49                                                
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mauriello, Matthew J      34 FISH-MR              2:12.25    2:19.84        
      33.74   34.90   34.96   36.24                                
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mauriello, Matthew J      34 FISH-MR              2:35.05    2:29.33        
      34.01   38.76   38.78   37.78                                
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mauriello, Matthew J      34 FISH-MR              2:03.37    2:12.04        
      30.17   33.72   35.14   33.01                                
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andre, Kris               34 SSYM-AD                   NT    1:09.54        
      31.37   38.17                                                
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mauriello, Matthew J      34 FISH-MR              4:49.09    4:50.67        
      29.78   34.77   38.37   38.60   41.23   41.47   33.61   32.84
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glogowski, Matthew T      35 ADMS-AD                27.90      27.62        
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glogowski, Matthew T      35 ADMS-AD              1:03.20    1:03.67        
      29.45   34.22                                                
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lamka, Lee                40 ADMS-AD                27.20      27.59        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dammerman, David          42 ADMS-AD              2:10.00    2:08.78        
      29.09   32.55   33.48   33.66                                
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matz, Bill M              44 ADMS-AD                31.89      31.39        
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dammerman, David          42 ADMS-AD              2:30.00    2:27.06        
      34.24   36.99   38.31   37.52                                
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matz, Bill M              44 ADMS-AD                30.67      30.02        
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matz, Bill M              44 ADMS-AD              1:09.81    1:07.95        
      31.38   36.57                                                
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matz, Bill M              44 ADMS-AD              2:33.53    2:30.71        
      33.68   37.39   39.83   39.81                                
  2 Dammerman, David          42 ADMS-AD              2:40.00    2:39.90        
      34.70   40.13   41.82   43.25                                
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dammerman, David          42 ADMS-AD              2:13.60    2:13.42        
      29.83   33.65   34.40   35.54                                
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lamka, Lee                40 ADMS-AD              1:20.00    1:09.86        
      32.78   37.08                                                
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dammerman, David          42 ADMS-AD              4:53.00    4:56.59        
      30.22   35.19   38.46   38.99   41.81   42.70   35.05   34.17
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morrissey, Michael        47 ADMS-AD                25.00      25.78        
  2 Raymond, Scott            45 ADMS-AD                29.00      27.20        
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morrissey, Michael        47 ADMS-AD                57.00      57.42        
      27.58   29.84                                                
  2 Raymond, Scott            45 ADMS-AD              1:06.00      59.14        
      28.34   30.80                                                
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raymond, Scott            45 ADMS-AD              2:28.00    2:11.10        
      31.38   32.92   33.66   33.14                                
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raymond, Scott            45 ADMS-AD              1:20.00    1:11.86        
      35.48   36.38                                                
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Balder, Robert W          52 UNAT                   35.00      31.85        
  2 Goran, Steven Z           52 TNYA-MR                44.53      45.19        
 -- Kirk, Steven              51 ADMS-AD                32.00         NS        
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Kirk, Steven              51 ADMS-AD              1:12.00         NS        
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Balder, Robert W          52 UNAT                   38.00      39.06        
  2 Goran, Steven Z           52 TNYA-MR              1:08.49    1:13.73        
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goran, Steven Z           52 TNYA-MR              2:29.92    2:42.22        
    1:16.92 1:25.30                                                
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Balder, Robert W          52 UNAT                   40.00      35.42        
  2 Mottola, Bill             53 ADMS-AD                38.85      39.03        
 -- Kirk, Steven              51 ADMS-AD                50.00         NS        
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Balder, Robert W          52 UNAT                 1:20.00    1:22.63        
      38.90   43.73                                                
  2 Mottola, Bill             53 ADMS-AD              1:30.00    1:24.97        
      39.39   45.58                                                
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Goran, Steven Z           52 TNYA-MR              2:14.25         DQ        
    1:05.36 1:13.30                                                
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Goran, Steven Z           52 TNYA-MR              4:59.73         DQ        
    1:06.26 1:25.44 1:29.23 1:06.17                                
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Dan                 55 ADMS-AD                25.40      25.07        
  2 Gibbons Jr, Leo C         57 NIAG-NI                27.88      26.90        
  3 Packard, Dennis           57 ADMS-AD                28.30      28.23        
  4 McCue, Lawrence E         56 FISH-MR                30.50      30.14        
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dickson, Todd H           58 ADMS-AD              1:06.00    1:06.45        
      31.67   34.78                                                
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dickson, Todd H           58 ADMS-AD              2:31.00    2:32.92        
      35.04   38.03   39.24   40.61                                
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCue, Lawrence E         56 FISH-MR              7:20.00    7:24.36        
      36.69   42.39   44.46   45.96   46.22   46.93   46.30   46.82
      45.26   43.33                                                
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Dan                 55 ADMS-AD                34.80      33.16        
  2 Gibbons Jr, Leo C         57 NIAG-NI                36.63      34.35        
  3 Packard, Dennis           57 ADMS-AD                34.50      35.31        
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Packard, Dennis           57 ADMS-AD              1:16.00    1:16.03        
      37.29   38.74                                                
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dickson, Todd H           58 ADMS-AD              3:00.00    3:02.15        
      44.56   44.40   46.48   46.71                                
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Dan                 55 ADMS-AD                31.70      30.80        
  2 Gibbons Jr, Leo C         57 NIAG-NI                37.47      36.21        
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Dan                 55 ADMS-AD                28.40      27.51        
  2 Gibbons Jr, Leo C         57 NIAG-NI                31.16      29.84        
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Dan                 55 ADMS-AD              1:05.10    1:03.33        
      30.38   32.95                                                
  2 Gibbons Jr, Leo C         57 NIAG-NI              1:12.34    1:09.97        
      33.12   36.85                                                
  3 Packard, Dennis           57 ADMS-AD              1:22.40    1:17.12        
      35.35   41.77                                                
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCue, Lawrence E         56 FISH-MR              3:20.00    3:12.14        
      42.03   51.44   56.14   42.53                                
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Singer, Robert            61 ADMS-AD                33.80      34.52        
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laughlin, Terry           60 ADMS-AD              1:08.00    1:07.37        
      32.81   34.56                                                
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Singer, Robert            61 ADMS-AD                50.00      50.22        
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laughlin, Terry           60 ADMS-AD              1:25.60    1:32.86        
      45.92   46.94                                                
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Naple, John               64 ADMS-AD              4:00.00    3:42.50        
    1:19.00   30.68   56.80   56.02                                
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Singer, Robert            61 ADMS-AD                55.00      46.19        
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laughlin, Terry           60 ADMS-AD              1:27.50    1:25.56        
      40.82   44.74                                                
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Singer, Robert            61 ADMS-AD                47.00      51.39        
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laughlin, Terry           60 ADMS-AD              1:30.00    1:30.99        
      42.72   48.27                                                
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Naple, John               64 ADMS-AD              5:00.00    5:21.50        
    1:08.59 1:24.46 1:23.67 1:24.78                                
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Singer, Robert            61 ADMS-AD              1:55.00    1:35.07        
      48.20   46.87                                                
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laughlin, Terry           60 ADMS-AD              2:52.50    2:52.40        
      41.80   45.79   47.38   37.43                                
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fink, Dick                68 FINS                   32.56      32.34        
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becker, Jim               65 ADMS-AD              1:21.00    1:23.18        
      39.45   43.73                                                
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koop, Douglas A           69 ADMS-AD              3:10.00    3:06.43        
      42.44   47.95   48.99   47.05                                
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fink, Dick                68 FINS                   37.96      42.17        
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fink, Dick                68 FINS                 1:46.00    1:37.48        
    1:37.00    0.48                                                
  2 Becker, Jim               65 ADMS-AD              1:45.00    1:43.37        
      51.23   52.14                                                
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Koop, Douglas A           69 ADMS-AD              4:00.00         DQ        
      57.07   58.85 1:00.99 1:02.20                                
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fink, Dick                68 FINS                   41.71      43.33        
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becker, Jim               65 ADMS-AD              1:32.00    1:32.36        
      43.73   48.63                                                
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koop, Douglas A           69 ADMS-AD              3:50.00    3:47.04        
      50.01   57.74 1:00.73   58.56                                
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becker, Jim               65 ADMS-AD              1:23.00    1:28.60        
      42.10   46.50                                                
 
Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koop, Douglas A           69 ADMS-AD              3:32.00    2:41.39        
      49.19   54.63   57.57                                        
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fink, Dick                68 FINS                 1:31.74    1:30.82        
      44.10   46.72                                                
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becker, Jim               65 ADMS-AD              3:14.00    3:19.00        
      43.22   56.32   51.85   47.61                                
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koop, Douglas A           69 ADMS-AD              7:30.00    7:31.99        
      48.05   58.12 1:31.83   29.57 1:01.12   59.74   52.61   50.95
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hack, Ingolf              70 ADMS-AD                34.00      31.26        
  2 Hurley, John T            73 ADMS-AD                59.00    1:00.43        
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blance, Bill F            73 ADMS-AD              1:55.00    1:39.05        
      49.35   49.70                                                
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blance, Bill F            73 ADMS-AD              4:00.00    3:53.02        
      47.53 1:00.34 1:03.80 1:01.35                                
  2 Hurley, John T            73 ADMS-AD              5:30.00    5:30.62        
    1:19.84 1:28.11 1:23.79 1:18.88                                
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hurley, John T            73 ADMS-AD             15:20.00   15:01.64        
    1:32.38 3:25.15 1:42.99 1:41.26 1:38.89   51.33    1.00   47.26
    1:39.09 1:42.29                                                
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hack, Ingolf              70 ADMS-AD                   NT      50.36        
  2 Hudson, Charles J         73 ADMS-AD                   NT    1:16.21        
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blance, Bill F            73 ADMS-AD              5:00.00    4:42.22        
    1:02.60 1:13.49 1:15.50 1:10.63                                
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hack, Ingolf              70 ADMS-AD                45.00      42.75        
  2 Hudson, Charles J         73 ADMS-AD                59.20    1:08.59        
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Hudson, Charles J         73 ADMS-AD              2:16.00         DQ        
    1:20.29 1:32.52                                                
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hack, Ingolf              70 ADMS-AD                   NT      43.79        
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hack, Ingolf              70 ADMS-AD              1:45.00    1:39.51        
      51.31   48.20                                                
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adams, George F           78 ADMS-AD                   NT    1:00.64        
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adams, George F           78 ADMS-AD                   NT    2:28.28        
    1:08.47 1:19.81                                                
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 16                    
 
  1. Adirondack Masters                 1095   2. Fish Masters                        300
  3. Unattached                          114   4. Niagara District Masters             53
  5. Garden State Masters                 40                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 16                     
 
  1. Adirondack Masters                 1338   2. Unattached                          160
  3. Fish Masters                        155   4. Fins Aquatic Club                   100
  4. Southern Saratoga YMCA Masters      100   6. Niagara District Masters             85
  7. Team New York Aquatics               54