Licensed to Minnesota Swimming     HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 11/7/2010 05:07 PM
                 38th Annual Leatherstocking Meet - 10/31/2010                 
                              Sanction #: 030-004                              
                                    Results                                    
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Carolyn          32 FISH                 1:11.78    1:11.99        
      34.92   37.07                                                
  2 Dozier, Emily S           33 FISH                 1:20.00    1:16.77        
      37.02   39.75                                                
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Carolyn          32 FISH                 7:31.32    7:05.16        
      37.64   42.20   43.59   43.29   43.75   43.76   43.82   43.60
      42.88   40.63                                                
  2 Dozier, Emily S           33 FISH                 7:20.00    7:07.70        
      38.95   42.32   43.16   43.50   43.83   43.56   43.66   43.40
      43.43   41.89                                                
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dozier, Emily S           33 FISH                15:20.00   14:54.57        
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Bennett, Carolyn          32 FISH                 1:35.54         DQ        
      46.75   50.72                                                
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Dozier, Emily S           33 FISH                 3:12.00         DQ        
      46.36   48.29   48.48   47.77                                
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Carolyn          32 FISH                 1:45.23    1:38.62        
      46.93   51.69                                                
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dozier, Emily S           33 FISH                 3:12.00    3:11.00        
      43.89   49.56   55.46   42.09                                
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Fletcher, Alicia          36 ADMS                   28.70         NS        
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swan-Scott, Dennie        35 ADMS                 1:01.00      59.90        
      28.82   31.08                                                
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swan-Scott, Dennie        35 ADMS                 5:50.00    5:40.52        
      30.95   33.91   34.17   34.68   34.53   34.50   34.66   34.78
      34.82   33.52                                                
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Fletcher, Alicia          36 ADMS                   35.90         NS        
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Fletcher, Alicia          36 ADMS                   32.70         NS        
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Fletcher, Alicia          36 ADMS                 1:12.90         NS        
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swan-Scott, Dennie        35 ADMS                 2:33.00    2:31.25        
      33.56   37.93   45.94   33.82                                
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Rhonda               44 NIAG                   37.16      36.83        
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Rhonda               44 NIAG                 9:31.85    9:11.19        
      51.47   54.85   56.03   57.74   58.54   57.36   56.76   54.98
      56.13   47.33                                                
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Rhonda               44 NIAG                   46.39      48.75        
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Rhonda               44 NIAG                   58.58    1:10.37        
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Rhonda               44 NIAG                   58.37      45.15        
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallack, Honorine M       48 ADMS                   30.50      31.22        
  2 Gigliotti, Therese M      47 ADMS                   35.53      34.63        
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallack, Honorine M       48 ADMS                 1:10.00    1:09.89        
      33.23   36.66                                                
  2 Gigliotti, Therese M      47 ADMS                 1:18.05    1:14.38        
      36.31   38.07                                                
 -- Haseley, Catherine        47 Unattached           1:25.00         NS        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gigliotti, Therese M      47 ADMS                 2:44.74    2:45.63        
      38.83   42.12   42.58   42.10                                
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallack, Honorine M       48 ADMS                   33.50      33.15        
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallack, Honorine M       48 ADMS                 1:20.00    1:18.79        
      36.09   42.70                                                
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Haseley, Catherine        47 Unattached           1:35.00         NS        
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byer, Karen S             50 ADMS                 1:07.00    1:05.91        
      32.41   33.50                                                
  2 Roberts, Deborah          52 ADMS                 1:15.00    1:13.06        
      36.03   37.03                                                
  3 Woods, Melissa            50 ADMS                 1:15.00    1:13.40        
      35.49   37.91                                                
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byer, Karen S             50 ADMS                 2:25.00    2:22.30        
      32.92   35.88   37.00   36.50                                
  2 Woods, Melissa            50 ADMS                 2:45.00    2:38.75        
      38.14   40.65   40.33   39.63                                
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roberts, Deborah          52 ADMS                 7:05.00    6:58.55        
      38.97   42.37   43.11   43.22   43.18   42.38   42.56   41.89
      41.61   39.26                                                
  2 Bachman, Nancy J          53 ADMS                 8:30.00    8:26.09        
      43.79   48.40   50.68   52.18   51.57   52.90   52.82   53.66
      52.08   48.01                                                
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woods, Melissa            50 ADMS                 3:10.00    3:24.97        
      47.83   51.30   53.18   52.66                                
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bachman, Nancy J          53 ADMS                   48.73      49.60        
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bachman, Nancy J          53 ADMS                 1:47.09    1:47.89        
      52.09   55.80                                                
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bachman, Nancy J          53 ADMS                   49.86      49.62        
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byer, Karen S             50 ADMS                 1:25.00    1:19.76        
      38.61   41.15                                                
  2 Roberts, Deborah          52 ADMS                 1:29.05    1:29.58        
      45.20   44.38                                                
  3 Woods, Melissa            50 ADMS                 1:40.00    1:34.83        
      45.62   49.21                                                
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Windrath, Mary Beth       57 ADMS                 1:12.00    1:09.94        
      33.68   36.26                                                
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Windrath, Mary Beth       57 ADMS                 6:40.80    6:38.34        
      35.68   39.06   39.27   40.21   40.47   40.69   40.99   41.23
      40.33   40.41                                                
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bierwert, Karen           58 NEM                 13:38.00   14:06.90        
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bierwert, Karen           58 NEM                  3:00.00    2:56.53        
      41.37   43.93   45.76   45.47                                
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bierwert, Karen           58 NEM                  3:10.00    3:07.81        
      42.12   47.11   49.26   49.32                                
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Windrath, Mary Beth       57 ADMS                 3:15.00    2:55.74        
      39.81   45.64   50.89   39.40                                
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bierwert, Karen           58 NEM                  6:10.00    6:15.64        
      39.20   50.03   47.72   48.13   51.91   52.67   43.40   42.58
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becker, Adrienne M        63 ADMS                   44.40      44.13        
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becker, Adrienne M        63 ADMS                 1:42.75    1:41.83        
      48.11   53.72                                                
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becker, Adrienne M        63 ADMS                 2:02.00    1:59.27        
      58.85 1:00.42                                                
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grimm, Florence H         79 ADMS                 1:20.28    1:19.89        
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grimm, Florence H         79 ADMS                 1:43.93    1:42.89        
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grimm, Florence H         79 ADMS                 2:00.53    1:59.79        
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Engstrom-Heg, Verna L     80 ADMS                 2:18.00    2:37.08        
    1:16.35 1:20.73                                                
 
Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Engstrom-Heg, Verna L     80 ADMS                 5:52.00    5:44.15        
    1:19.57 1:24.99 1:29.88 1:29.71                                
 
Women 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Engstrom-Heg, Verna L     80 ADMS                 7:53.00    7:35.50        
                    1:53.33 1:52.43                                
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fitzsimmons, Ryan         29 NIAG                   26.00      24.63        
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fitzsimmons, Ryan         29 NIAG                   57.00      56.55        
      27.33   29.22                                                
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fitzsimmons, Ryan         29 NIAG                 2:16.00    2:12.96        
      29.31   32.44   34.80   36.41                                
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mauriello, Matthew        33 FISH                   51.48      53.43        
      25.91   27.52                                                
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dozier, Curtis            33 FISH                 6:30.00    6:25.64        
      35.37   37.61   38.47   39.07   38.93   39.58   39.66   39.95
      39.75   37.25                                                
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dozier, Curtis            33 FISH                13:20.00   13:42.39        
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dozier, Curtis            33 FISH                 2:43.00    2:48.60        
      41.13   42.19   42.78   42.50                                
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dozier, Curtis            33 FISH                 2:45.00    2:51.42        
      39.75   43.18   44.19   44.30                                
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mauriello, Matthew        33 FISH                   24.89      25.62        
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mauriello, Matthew        33 FISH                   55.02      57.20        
      27.10   30.10                                                
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mauriello, Matthew        33 FISH                 2:08.87    2:11.39        
      29.72   33.41   34.06   34.20                                
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dozier, Curtis            33 FISH                 2:32.00    2:41.91        
      35.62   43.03   44.92   38.34                                
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Churins, Jonathan D       35 FISH                   28.02      25.15        
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Churins, Jonathan D       35 FISH                 1:02.03      58.47        
      27.75   30.72                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Churins, Jonathan D       35 FISH                 2:20.03    2:07.70        
      27.48   32.24   34.00   33.98                                
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Churins, Jonathan D       35 FISH                 6:01.00    6:06.53        
      29.43   34.01   36.00   37.04   38.60   37.57   38.94   39.31
      39.05   36.58                                                
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dammerman, David          41 ADMS                 2:17.00    2:13.66        
      29.34   33.70   35.04   35.58                                
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dammerman, David          41 ADMS                 4:53.00    5:00.81        
      30.62   36.18   38.72   39.11   42.42   43.10   35.84   34.82
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suba, Scott W             46 ADMS                   29.00      29.73        
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilhelm, Kenneth          45 ADMS                 1:08.00    1:01.36        
      29.55   31.81                                                
  2 Suba, Scott W             46 ADMS                 1:06.00    1:05.09        
      32.35   32.74                                                
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Atkins, Steven            47 ADMS                 2:06.00    2:06.19        
      29.89   32.41   33.15   30.74                                
  2 Wilhelm, Kenneth          45 ADMS                 2:20.00    2:16.47        
      31.02   34.26   35.63   35.56                                
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Atkins, Steven            47 ADMS                 5:45.00    5:38.01        
      31.50   34.43   34.58   34.58   34.76   34.66   34.27   34.21
      33.07   31.95                                                
  2 Wilhelm, Kenneth          45 ADMS                 6:20.00    6:05.73        
      32.50   34.86   36.57   37.23   37.96   37.80   37.83   37.53
      37.60   35.85                                                
  3 Suba, Scott W             46 ADMS                 7:00.00    6:25.65        
      35.62   37.65   39.50   40.20   40.12   39.61   39.71   39.63
      38.83   34.78                                                
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilhelm, Kenneth          45 ADMS                13:30.00   12:59.12        
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Atkins, Steven            47 ADMS                 1:19.00    1:16.34        
      36.58   39.76                                                
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Atkins, Steven            47 ADMS                 2:55.00    2:44.75        
      38.37   42.31   42.67   41.40                                
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suba, Scott W             46 ADMS                   34.00      32.22        
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Atkins, Steven            47 ADMS                 5:10.00    4:57.02        
      31.99   36.32   40.53   39.36   42.96   42.48   32.69   30.69
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goran, Steven Z           52 TNYA-6                 44.53      45.51        
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riordan, Joseph P         51 ADMS                   57.00      57.34        
      27.66   29.68                                                
  2 Goran, Steven Z           52 TNYA-6               1:51.02    1:54.72        
      54.84   59.88                                                
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riordan, Joseph P         51 ADMS                 5:41.00    5:41.45        
      30.97   33.60   34.75   35.39   35.12   34.99   35.09   35.26
      34.11   32.17                                                
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goran, Steven Z           52 TNYA-6               1:11.59    1:10.13        
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goran, Steven Z           52 TNYA-6               2:31.59    2:32.34        
    1:13.98 1:18.36                                                
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goran, Steven Z           52 TNYA-6               2:20.75    2:14.25        
    1:05.41 1:08.84                                                
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riordan, Joseph P         51 ADMS                 2:33.00    2:36.38        
      30.73   40.94   50.04   34.67                                
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Packard, Dennis J         56 ADMS                   27.50      27.93        
  2 Olson, Carl D             56 ADMS                   29.00      30.09        
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olson, Carl D             56 ADMS                 1:03.00    1:05.93        
      31.73   34.20                                                
  2 Dickson, Todd             57 ADMS                 1:06.00    1:06.36        
      32.22   34.14                                                
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olson, Carl D             56 ADMS                 2:15.00    2:23.75        
      33.43   36.41   36.85   37.06                                
  2 Dickson, Todd             57 ADMS                 2:40.00    2:36.79        
      35.85   38.85   41.41   40.68                                
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olson, Carl D             56 ADMS                 6:15.00    6:14.97        
      34.34   36.93   37.72   38.49   38.39   38.39   38.05   38.25
      37.79   36.62                                                
  2 Dickson, Todd             57 ADMS                 7:15.00    7:24.84        
      38.71   42.19   44.13   44.32   44.85   46.04   46.33   46.51
      46.63   45.13                                                
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Packard, Dennis J         56 ADMS                   33.50      34.34        
  2 Novitske, Ray             55 ALEX-VA                42.00      38.42        
  3 McCue, Lawrence E         55 SMSA                   39.00      39.12        
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Packard, Dennis J         56 ADMS                 1:15.50    1:14.56        
      37.27   37.29                                                
  2 McCue, Lawrence E         55 SMSA                 1:40.00    1:31.65        
      43.54   48.11                                                
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Dan                 55 ADMS                   32.50      32.53        
  2 Carvotta, Tom             55 ADMS                   34.50      34.04        
  3 Novitske, Ray             55 ALEX-VA                36.50      36.80        
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Dan                 55 ADMS                 1:13.70    1:11.41        
      33.13   38.28                                                
  2 Carvotta, Tom             55 ADMS                 1:18.00    1:17.97        
      36.77   41.20                                                
  3 Novitske, Ray             55 ALEX-VA              1:23.20    1:21.62        
      38.36   43.26                                                
  4 McCue, Lawrence E         55 SMSA                 1:34.00    1:36.94        
      45.83   51.11                                                
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Dan                 55 ADMS                   27.50      31.86        
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novitske, Ray             55 ALEX-VA              1:21.60    1:23.21        
      38.50   44.71                                                
  2 McCue, Lawrence E         55 SMSA                 1:23.00    1:23.48        
      39.35   44.13                                                
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Dan                 55 ADMS                 2:21.00    2:26.22        
      30.90   40.21   40.19   34.92                                
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Singer, Robert            61 ADMS                   34.60      34.13        
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Singer, Robert            61 ADMS                 1:16.37    1:14.32        
      35.32   39.00                                                
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Singer, Robert            61 ADMS                 2:44.60    2:42.16        
      37.25   40.96   43.11   40.84                                
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becker, Jim               64 ADMS                 1:33.00    1:29.33        
      42.09   47.24                                                
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becker, Jim               64 ADMS                 1:25.00    1:22.47        
      39.49   42.98                                                
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becker, Jim               64 ADMS                 6:59.00    6:58.22        
      43.07   50.31   57.28   59.76   53.66   53.59   51.52   49.03
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hack, Ingolf              69 ADMS                   37.00      31.21        
  2 Mosny, Daniel             67 ADMS                   36.50      34.58        
  3 Kilroy, Thomas            68 ADMS                      NT      34.80        
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mosny, Daniel             67 ADMS                 1:38.00    1:27.09        
      41.51   45.58                                                
  2 Hack, Ingolf              69 ADMS                      NT    1:28.32        
      43.12   45.20                                                
 -- Smith, Raymond W          65 ADMS                 2:28.00         NS        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kilroy, Thomas            68 ADMS                      NT    3:06.30        
      41.18   48.39   50.18   46.55                                
 -- Smith, Raymond W          65 ADMS                 3:51.00         NS        
 -- Mosny, Daniel             67 ADMS                 3:50.00         NS        
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kilroy, Thomas            68 ADMS                      NT    8:24.12        
      41.12   49.19   51.53   52.28   53.50   52.31   51.60   51.32
      51.36   49.91                                                
 
Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kilroy, Thomas            68 ADMS                      NT   18:07.87        
 
Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koop, Douglas A           69 ADMS                28:46.10   28:06.84        
      44.67   49.40   52.10   49.63   51.91   51.25   51.65   51.37
      52.05   51.75   51.36   51.95   51.70   52.20   51.44   51.75
      52.30   51.70   52.00   52.22   51.99   52.79   51.53   51.26
      51.13   51.54   51.32   51.92   51.32   50.15   50.66   49.46
      47.37
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mosny, Daniel             67 ADMS                   43.00      52.48        
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hack, Ingolf              69 ADMS                   43.00      42.26        
  2 Kilroy, Thomas            68 ADMS                      NT      44.28        
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Hack, Ingolf              69 ADMS                      NT         DQ        
      51.02 1:11.23                                                
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hack, Ingolf              69 ADMS                      NT    4:00.03        
      54.66   59.39 1:03.33 1:02.65                                
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koop, Douglas A           69 ADMS                   39.00      39.13        
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koop, Douglas A           69 ADMS                 1:34.00    1:34.17        
      44.48   49.69                                                
 
Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koop, Douglas A           69 ADMS                 3:35.00    3:32.90        
      46.54   53.97   56.60   55.79                                
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koop, Douglas A           69 ADMS                 7:23.30    7:38.35        
      49.38   56.38                 1:03.83 1:01.73   53.05   51.10
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hurley, John T            73 ADMS                 1:02.00    1:06.70        
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blance, Bill F            73 ADMS                 2:00.00    1:41.29        
      49.76   51.53                                                
  2 Hurley, John T            73 ADMS                 2:26.00    2:35.91        
    1:13.21 1:22.70                                                
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blance, Bill F            73 ADMS                 4:10.00    3:58.19        
      54.06   59.66 1:04.21 1:00.26                                
  2 Hurley, John T            73 ADMS                 6:48.00    6:12.08        
    1:21.56 1:40.81 1:38.62 1:31.09                                
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blance, Bill F            73 ADMS                 1:20.00      58.02        
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hurley, John T            73 ADMS                 8:22.00    8:39.57        
    1:58.15 2:13.61 2:18.62 2:09.19                                
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hurley, John T            73 ADMS                 1:28.00    1:32.73        
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blance, Bill F            73 ADMS                 3:30.00    2:40.93        
    1:15.71 1:25.22                                                
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Patrick J          79 ADMS                   47.02      45.28        
  2 Foley, Walter T           79 ADMS                   48.00      49.84        
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Patrick J          79 ADMS                 3:48.37    3:56.90        
      54.89 1:02.27 1:03.36   56.38                                
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Patrick J          79 ADMS                 1:01.01    1:06.38        
  2 Foley, Walter T           79 ADMS                 1:13.00    1:14.27        
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Patrick J          79 ADMS                   56.60      58.62        
  2 Foley, Walter T           79 ADMS                 1:10.00    1:10.36