Licensed to Minnesota Swimming     HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 3/28/2010 02:13 PM
                   2010 Ballston Spa Cabin Fever - 3/13/2010                   
                                    Results                                    
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dunnells, Samantha  21 ADMS-AD              4:00.00    1:06.53         20  
      32.20   34.33                                                
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nuffer, Meghan      24 ADMS-AD              2:30.00    2:23.63         20  
      34.20   36.52   37.12   35.79                                
  2 Dunnells, Samantha  21 ADMS-AD              8:00.00    2:25.94         17  
      33.38   36.68   39.00   36.88                                
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nuffer, Meghan      24 ADMS-AD                35.00      36.07         20  
  2 Gawrys, Kate        24 ADMS-AD                48.10      48.36         17  
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dunnells, Samantha  21 ADMS-AD              2:00.00      39.41         20  
  2 Gawrys, Kate        24 ADMS-AD                45.28      45.53         17  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dunnells, Samantha  21 ADMS-AD              3:00.00    1:25.04         20  
      40.19   44.85                                                
  2 Gawrys, Kate        24 ADMS-AD              1:37.29    1:37.08         17  
      45.94   51.14                                                
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nuffer, Meghan      24 ADMS-AD              1:15.00    1:16.85         20  
      34.86   41.99                                                
  2 Dunnells, Samantha  21 ADMS-AD              3:00.00    1:17.12         17  
      37.15   39.97                                                
  3 Gawrys, Kate        24 ADMS-AD              1:40.57    1:39.89         16  
      48.67   51.22                                                
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Jessica J    28 ADMS-AD                29.89      30.75         20  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Smith, Jessica J    28 ADMS-AD              1:13.88         DQ        
      39.18   40.74                                                
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Jessica J    28 ADMS-AD              2:30.44    2:50.83         20  
      41.10   41.79   43.79   44.15                                
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gromer, Karen       25 NIAG-NI                35.87      34.57         20  
  2 Shipley, Dawn M     26 ADMS-AD              1:00.00      46.33         17  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shipley, Dawn M     26 ADMS-AD              1:05.00      43.34         20  
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gromer, Karen       25 NIAG-NI              2:20.99    2:23.72         20  
      31.39   36.72   37.00   38.61                                
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gromer, Karen       25 NIAG-NI              1:10.99    1:07.30         20  
      31.35   35.95                                                
  2 Shipley, Dawn M     26 ADMS-AD              2:00.00    1:29.96         17  
      46.13   43.83                                                
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Millspaugh, Sarah   26 SSYM-AD              2:30.00    2:36.04         20  
      32.59   38.77   46.54   38.14                                
  2 Smith, Jessica J    28 ADMS-AD              2:38.45    2:56.19         17  
      38.39   43.11   53.21   41.48                                
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Belliveau, Anna     31 ADMS-AD                26.00      27.05         20  
  2 Mahon, Elizabeth A  32 ADMS-AD              2:00.00      37.95         17  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rixman, Kimbery V   31 ADMS-AD              1:05.70    1:07.96         20  
      32.81   35.15                                                
  2 Mahon, Elizabeth A  32 ADMS-AD              4:00.00    1:30.90         17  
      43.09   47.81                                                
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Belliveau, Anna     31 ADMS-AD              2:02.00    2:08.95         20  
      28.81   31.77   33.80   34.57                                
  2 Mahon, Elizabeth A  32 ADMS-AD              8:00.00    3:19.28         17  
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Belliveau, Anna     31 ADMS-AD              5:25.00    5:28.15         20  
      29.93   32.20   32.93   33.46   33.46   33.40   33.57   33.58
      33.43   32.19                                                
  2 Rixman, Kimbery V   31 ADMS-AD              6:25.00    6:29.32         17  
      34.58   37.11   38.23   38.81   39.65   40.12   40.47   40.18
      40.61   39.56                                                
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jock, Jessica L     30 ADMS-AD                35.00      33.40         20  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jock, Jessica L     30 ADMS-AD              1:12.00    1:11.67         20  
      35.06   36.61                                                
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jock, Jessica L     30 ADMS-AD              2:25.00    2:37.26         20  
      38.16   40.01   39.90   39.19                                
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rixman, Kimbery V   31 ADMS-AD                38.00      37.78         20  
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jock, Jessica L     30 ADMS-AD                35.00      31.37         20  
  2 Rixman, Kimbery V   31 ADMS-AD                34.00      37.18         17  
  3 Gagne, Christine    31 ADMS-AD                45.00      42.76         16  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rixman, Kimbery V   31 ADMS-AD              1:18.00    1:15.46         20  
      36.69   38.77                                                
  2 Gagne, Christine    31 ADMS-AD              2:15.00    1:33.07         17  
      42.66   50.41                                                
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kane, Jessica       38 ADMS-AD                58.00      45.98         20  
  2 Larkin, Heidi       37 ADMS-AD              2:00.00      48.30         17  
  3 Bedson, Jodi        35 ADMS-AD              2:00.00      48.70         16  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Swan-Scott, Dennie  35 ADMS-AD              1:01.80    1:00.75         20  
      29.25   31.50                                                
  2 Fletcher, Alicia    36 ADMS-AD              1:03.10    1:02.92         17  
      29.73   33.19                                                
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Swan-Scott, Dennie  35 ADMS-AD              6:02.76    5:50.29         20  
      31.66   35.05   35.73   35.63   35.83   36.00   35.72   35.65
      35.05   33.97                                                
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Larkin, Heidi       37 ADMS-AD              2:00.00      57.57         20  
  2 Kane, Jessica       38 ADMS-AD              1:10.00      59.21         17  
  3 Bedson, Jodi        35 ADMS-AD              2:00.00    1:11.82         16  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Swan-Scott, Dennie  35 ADMS-AD              1:13.08    1:14.27         20  
      36.22   38.05                                                
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fletcher, Alicia    36 ADMS-AD                36.70      37.20         20  
  2 Larkin, Heidi       37 ADMS-AD              2:00.00      55.61         17  
  3 Bedson, Jodi        35 ADMS-AD              2:00.00    1:13.86         16  
 
Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crye, Ann Marie     38 NIAG-NI              2:33.59    2:33.92         20  
      34.34   39.81   40.92   38.85                                
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Swan-Scott, Dennie  35 ADMS-AD              1:15.37    1:12.41         20  
      35.19   37.22                                                
  2 Fletcher, Alicia    36 ADMS-AD              1:11.70    1:12.44         17  
      34.33   38.11                                                
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crye, Ann Marie     38 NIAG-NI              2:26.87    2:26.13         20  
      31.88   39.12   41.23   33.90                                
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crye, Ann Marie     38 NIAG-NI              5:16.51    5:11.12         20  
      32.86   39.54   41.52   40.93   42.08   43.62   36.04   34.53
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Woods, Melissa      49 ADMS-AD                35.00      35.21         20  
  2 Williams, Dee       47 ADMS-AD                36.57      36.70         17  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Woods, Melissa      49 ADMS-AD              1:12.00    1:16.75         20  
      37.46   39.29                                                
  2 Williams, Dee       47 ADMS-AD              1:22.90    1:20.72         17  
      38.18   42.54                                                
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Woods, Melissa      49 ADMS-AD              1:45.00    1:36.70         20  
      46.33   50.37                                                
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Washburn, Lynette   46 ADMS-AD                35.75      35.44         20  
  2 Williams, Dee       47 ADMS-AD                42.82      41.86         17  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Washburn, Lynette   46 ADMS-AD              1:18.50    1:18.22         20  
      36.92   41.30                                                
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Woods, Melissa      49 ADMS-AD              1:34.00    1:35.00         20  
      44.68   50.32                                                
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Washburn, Lynette   46 ADMS-AD              2:45.00    2:39.47         20  
      34.45   42.92   44.87   37.23                                
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Byer, Karen S       50 ADMS-AD              1:08.00    1:05.96         20  
      32.00   33.96                                                
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Byer, Karen S       50 ADMS-AD              2:26.00    2:23.81         20  
      33.33   36.52   37.43   36.53                                
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Roberts, Deborah A  52 ADMS-AD              7:25.00    7:05.66         20  
      39.81   43.04   44.23   44.22   42.51   42.44   43.13   42.70
      42.70   40.88                                                
  2 Wells, Val          52 ADMS-AD              7:17.80    7:21.50         17  
      42.25   44.52   46.10   45.77   45.51   44.25   44.66   43.57
      43.73   41.14                                                
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wells, Val          52 ADMS-AD              1:30.00    1:32.33         20  
      45.93   46.40                                                
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Byer, Karen S       50 ADMS-AD              2:55.00    2:52.16         20  
      41.73   44.41   43.44   42.58                                
  2 Wells, Val          52 ADMS-AD              3:16.25    3:16.48         17  
      48.04   49.84   49.86   48.74                                
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Roberts, Deborah A  52 ADMS-AD              3:20.00    3:25.44         20  
      47.81   52.96   52.23   52.44                                
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Wells, Val          52 ADMS-AD              3:03.00         DQ        
      43.19   50.66   55.22   41.77                                
 
Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Everitt, Denise M   57 NIAG-NI             22:00.00   21:48.01         20  
      36.59   39.32   39.89   39.87   40.14   39.97   39.70   40.37
      40.46   40.18   40.24   40.07   40.03   40.11   39.83   40.14
      39.72   39.51   39.44   40.03   39.67   39.93   39.52   39.48
      39.80   39.92   40.23   39.40   39.34   39.37   39.43   39.25
      37.06
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Everitt, Denise M   57 NIAG-NI              1:40.00    1:35.57         20  
      38.88   56.69                                                
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Everitt, Denise M   57 NIAG-NI              1:30.00    1:18.43         20  
      36.85   41.58                                                
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grimm, Florence H   79 ADMS-AD              1:19.01    1:17.97         20  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Engstrom-Heg, Vern  79 ADMS-AD              3:15.00    3:06.76         20  
    1:33.70 1:33.06                                                
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Engstrom-Heg, Vern  79 ADMS-AD              7:30.00    6:14.53         20  
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grimm, Florence H   79 ADMS-AD              1:46.06    1:44.02         20  
 
Women 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Engstrom-Heg, Vern  79 ADMS-AD              8:30.00    7:55.47         20  
    1:52.65 2:03.91 2:00.08 1:58.83                                
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grimm, Florence H   79 ADMS-AD              1:56.29    1:57.65         20  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mottola, Michael C  24 ADMS-AD                23.40      23.63         20  
  2 Dergosits Jr., Eme  23 ADMS-AD                25.46      24.69         17  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mottola, Michael C  24 ADMS-AD                51.50      52.43         20  
      25.03   27.40                                                
  2 Dergosits Jr., Eme  23 ADMS-AD                57.77      54.63         17  
      26.23   28.40                                                
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Freed, Zachary      24 NIAG-NI              1:03.67    1:02.05         20  
      30.03   32.02                                                
 
Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Freed, Zachary      24 NIAG-NI              2:20.57    2:11.88         20  
      31.22   33.60   33.99   33.07                                
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dergosits Jr., Eme  23 ADMS-AD                27.76      28.79         20  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mottola, Michael C  24 ADMS-AD                58.00    1:01.26         20  
      28.76   32.50                                                
  2 Freed, Zachary      24 NIAG-NI              1:01.16    1:01.31         17  
      28.65   32.66                                                
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Magee, Doug         25 UNAT                   25.00      23.43         20  
  2 Dergosits, William  26 ADMS-AD                23.90      24.11         17  
  3 Fitzsimmons, Ryan   28 NIAG-NI                35.00      25.14         16  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Magee, Doug         25 UNAT                   55.00      51.70         20  
      24.91   26.79                                                
  2 Fitzsimmons, Ryan   28 NIAG-NI              1:15.00      56.33         17  
      27.40   28.93                                                
  3 Benner, Jonathan W  27 ADMS-AD                58.00      56.57         16  
      26.88   29.69                                                
  4 Dergosits, William  26 ADMS-AD                56.75      57.17         15  
      27.19   29.98                                                
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Magee, Doug         25 UNAT                 1:55.00    1:58.05         20  
      26.52   29.54   31.06   30.93                                
  2 Benner, Jonathan W  27 ADMS-AD              2:05.00    2:05.78         17  
      28.00   30.98   33.22   33.58                                
  3 Asay, Cameron M     25 ADMS-AD              2:10.00    2:08.57         16  
      30.22   33.02   32.37   32.96                                
  4 Fitzsimmons, Ryan   28 NIAG-NI              3:00.00    2:18.37         15  
      31.66   34.49   35.69   36.53                                
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Benner, Jonathan W  27 ADMS-AD              5:45.00    5:43.98         20  
      29.68   32.10   33.49   34.06   34.70   35.65   36.40   36.07
      36.16   35.67                                                
  2 Wilson, Steven C    28 SSYM-AD              7:30.00    6:46.65         17  
      32.09   35.96   38.22   40.44   41.97   43.23   43.64   44.61
      44.82   41.67                                                
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Magee, Doug         25 UNAT                   31.00      29.65         20  
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mahar, Robert       25 NIAG-NI                31.50      31.81         20  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mahar, Robert       25 NIAG-NI              1:08.50    1:09.56         20  
      33.65   35.91                                                
  2 Asay, Cameron M     25 ADMS-AD              1:15.00    1:15.51         17  
      35.39   40.12                                                
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mahar, Robert       25 NIAG-NI              2:35.00    2:38.12         20  
      36.73   41.79   40.67   38.93                                
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dergosits, William  26 ADMS-AD                29.00      26.78         20  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asay, Cameron M     25 ADMS-AD              1:03.00    1:04.05         20  
      29.42   34.63                                                
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Magee, Doug         25 UNAT                 1:08.00    1:01.28         20  
      28.01   33.27                                                
 -- Wilson, Steven C    28 SSYM-AD              1:30.00         DQ        
      33.41   36.20                                                
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trail, David B      34 UNAT                   36.00      26.94         20  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trail, David B      34 UNAT                 1:20.00    1:00.12         20  
      28.52   31.60                                                
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glogowski, Matthew  33 ADMS-AD              2:05.00    2:06.29         20  
      28.85   31.62   32.62   33.20                                
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trail, David B      34 UNAT                   45.00      34.17         20  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trail, David B      34 UNAT                 1:30.00    1:13.43         20  
      36.12   37.31                                                
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glogowski, Matthew  33 ADMS-AD              2:20.00    2:12.77         20  
      31.57   33.72   33.52   33.96                                
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trail, David B      34 UNAT                 1:30.00    1:08.07         20  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alber, Keith M      37 ADMS-AD                29.00      28.78         20  
  2 Flugmacher, Chris   39 ADMS-AD                46.36      31.62         17  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fletcher, Kevin A   39 ADMS-AD                53.90      55.59         20  
      27.45   28.14                                                
  2 Robertson, Michael  37 ADMS-AD              1:04.00    1:00.55         17  
      29.36   31.19                                                
  3 Alber, Keith M      37 ADMS-AD              1:00.00    1:05.42         16  
      31.44   33.98                                                
  4 Flugmacher, Chris   39 ADMS-AD              1:36.00    1:16.21         15  
      36.95   39.26                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fletcher, Kevin A   39 ADMS-AD              2:00.90    2:01.30         20  
      27.55   29.94   31.79   32.02                                
  2 Alber, Keith M      37 ADMS-AD              2:20.00    2:30.24         17  
      33.04   38.07   39.31   39.82                                
  3 Robertson, Michael  37 ADMS-AD              2:25.00    2:35.62         16  
  4 Flugmacher, Chris   39 ADMS-AD              3:17.00    2:55.05         15  
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fletcher, Kevin A   39 ADMS-AD              5:45.00    5:28.68         20  
      29.53   31.95   32.47   33.00   33.01   33.48   33.51   34.06
      34.03   33.64                                                
  2 Robertson, Michael  37 ADMS-AD              6:05.00    5:59.22         17  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Robertson, Michael  37 ADMS-AD              1:20.00    1:16.52         20  
      36.73   39.79                                                
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alber, Keith M      37 ADMS-AD                34.00      36.40         20  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Robertson, Michael  37 ADMS-AD              1:20.00    1:09.73         20  
      33.94   35.79                                                
  2 Alber, Keith M      37 ADMS-AD              1:12.00    1:18.21         17  
      36.81   41.40                                                
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grimmke, Willy F    44 ADMS-AD                26.00      25.75         20  
  2 Rowley, Patrick J   43 ADMS-AD                27.83      27.20         17  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rowley, Patrick J   43 ADMS-AD              1:01.74      59.82         20  
      28.78   31.04                                                
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grimmke, Willy F    44 ADMS-AD              6:15.00    5:49.90         20  
      33.25   34.94   35.84   35.18   34.84   35.17   35.79   35.77
      35.48   33.64                                                
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Grimmke, Willy F    44 ADMS-AD                36.00         DQ        
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rowley, Patrick J   43 ADMS-AD                31.10      30.10         20  
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dammerman, David    41 ADMS-AD              2:22.33    2:17.11         20  
      29.97   34.61   35.55   36.98                                
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grimmke, Willy F    44 ADMS-AD              1:08.00    1:07.77         20  
      33.26   34.51                                                
  2 Rowley, Patrick J   43 ADMS-AD              1:11.30    1:08.43         17  
      32.01   36.42                                                
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dammerman, David    41 ADMS-AD              2:20.05    2:19.53         20  
      28.44   37.12   40.11   33.86                                
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dammerman, David    41 ADMS-AD              5:12.90    4:59.70         20  
      30.77   35.96   39.49   39.63   42.21   43.52   35.82   32.30
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alpern, Matthew     46 ADMS-AD                26.80      27.42         20  
  2 Hall, Matthew       47 ADMS-AD                28.63      27.75         17  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hall, Matthew       47 ADMS-AD                59.61    1:00.38         20  
      28.91   31.47                                                
  2 Alpern, Matthew     46 ADMS-AD              1:00.00    1:00.60         17  
      29.30   31.30                                                
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alpern, Matthew     46 ADMS-AD              2:12.00    2:14.12         20  
      31.30   33.04   34.19   35.59                                
  2 Starace, Richard L  46 ADMS-AD              2:19.00    2:19.00         17  
      32.93   35.73   35.62   34.72                                
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hall, Matthew       47 ADMS-AD              6:02.10    5:59.05         20  
      31.21   34.34   36.00   36.70   36.95   36.94   37.23   36.83
      36.64   36.21                                                
  2 Starace, Richard L  46 ADMS-AD              6:10.00    6:06.60         17  
      33.87   36.17   36.82   37.46   37.20   37.35   37.16   37.06
      37.41   36.10                                                
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Atkins, Steven L    46 ADMS-AD             11:55.00   11:49.07         20  
      32.38   35.62   36.68   36.18   36.21   35.90   35.75   36.11
      35.77   35.66   35.77   35.14   35.40   35.16   35.88   35.25
      35.94   35.19   35.10   33.98                                
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Starace, Richard L  46 ADMS-AD                35.00      37.70         20  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hall, Matthew       47 ADMS-AD                29.26      30.10         20  
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Atkins, Steven L    46 ADMS-AD              2:21.00    2:20.86         20  
      31.80   35.40   36.78   36.88                                
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hall, Matthew       47 ADMS-AD              1:09.60    1:09.14         20  
      33.04   36.10                                                
  2 Alpern, Matthew     46 ADMS-AD              1:12.00    1:09.89         17  
      32.64   37.25                                                
  3 Starace, Richard L  46 ADMS-AD              1:16.00    1:15.28         16  
      35.53   39.75                                                
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Atkins, Steven L    46 ADMS-AD              2:20.00    2:22.82         20  
      30.11   38.23   43.32   31.16                                
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Atkins, Steven L    46 ADMS-AD              4:59.00    5:01.18         20  
      31.19   36.43   41.28   39.65   43.82   44.06   33.35   31.40
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mottola, Bill       52 ADMS-AD                31.00      31.12         20  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Riordan, Joseph P   50 ADMS-AD                57.70      57.04         20  
      27.28   29.76                                                
  2 Hedderman, Tom      53 ADMS-AD              1:05.00    1:02.31         17  
      30.11   32.20                                                
  3 Mottola, Bill       52 ADMS-AD              1:10.00    1:11.20         16  
      33.13   38.07                                                
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Riordan, Joseph P   50 ADMS-AD              5:50.00    5:40.79         20  
      30.99   33.34   34.70   34.97   34.70   34.82   34.63   34.67
      34.60   33.37                                                
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ford, Chris J       50 ADMS-AD              1:16.00    1:16.32         20  
      35.44   40.88                                                
  2 Hedderman, Tom      53 ADMS-AD              1:16.00    1:16.62         17  
      36.68   39.94                                                
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ford, Chris J       50 ADMS-AD              1:12.00    1:08.72         20  
      33.29   35.43                                                
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Riordan, Joseph P   50 ADMS-AD              2:35.00    2:33.69         20  
      31.84   41.84   47.06   32.95                                
  2 Hedderman, Tom      53 ADMS-AD              2:45.00    2:44.07         17  
      34.30   47.11   44.84   37.82                                
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ford, Chris J       50 ADMS-AD              5:30.00    5:30.23         20  
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carvotta, Tom       55 ADMS-AD                27.50      26.78         20  
  2 Packard, Dennis     56 ADMS-AD                27.73      27.83         17  
  3 McCue, Lawrence E   55 SMSA-AD                30.80      30.46         16  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Olson, Carl D       56 ADMS-AD              1:05.00    1:08.07         20  
      33.13   34.94                                                
  2 Dickson, Todd H     57 ADMS-AD              1:10.19    1:08.21         17  
      34.39   33.82                                                
  3 McCue, Lawrence E   55 SMSA-AD              1:10.00    1:08.26         16  
      32.79   35.47                                                
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Olson, Carl D       56 ADMS-AD              2:20.00    2:25.08         20  
      32.48   35.94   38.35   38.31                                
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Olson, Carl D       56 ADMS-AD              6:20.00    6:28.06         20  
  2 Dickson, Todd H     57 ADMS-AD              7:49.51    7:34.00         17  
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Olson, Carl D       56 ADMS-AD             13:30.00   13:29.31         20  
      36.31   39.60   40.35   40.10   41.04   40.67   40.95   41.01
      41.09   40.83   40.31   40.75   41.11   41.54   41.14   40.95
      41.19   41.18   40.27   38.92                                
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Packard, Dennis     56 ADMS-AD                32.85      33.32         20  
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carvotta, Tom       55 ADMS-AD                34.00      33.19         20  
  2 McCue, Lawrence E   55 SMSA-AD                42.40      42.73         17  
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McCue, Lawrence E   55 SMSA-AD                38.30      37.63         20  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Singer, Robert      60 ADMS-AD              1:16.00    1:20.73         20  
      40.16   40.57                                                
  2 Smith, Raymond W    64 ADMS-AD              1:31.91    1:28.71         17  
      43.95   44.76                                                
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Singer, Robert      60 ADMS-AD              2:50.00    2:52.31         20  
      39.49   42.98   45.88   43.96                                
  2 Smith, Raymond W    64 ADMS-AD              3:10.34    3:06.27         17  
      40.47   46.99   50.56   48.25                                
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Raymond W    64 ADMS-AD              8:30.79    8:13.14         20  
      42.06   48.07   50.02   49.24   50.08   51.72   50.97   49.88
      51.56   49.54                                                
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Becker, Jim         64 ADMS-AD                34.72      34.21         20  
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Becker, Jim         64 ADMS-AD              3:00.02    2:59.06         20  
      41.46   47.66   47.11   42.83                                
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Becker, Jim         64 ADMS-AD              6:36.12    6:41.52         20  
 
Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koop, Douglas A     68 ADMS-AD             26:30.00   28:28.12         20  
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simpson, Pickett T  74 ADMS-AD              1:00.00      52.19         20  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Simpson, Pickett T  74 ADMS-AD              2:05.00         DQ        
    1:08.03 1:04.90                                                
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simpson, Pickett T  74 ADMS-AD              1:10.00    1:04.61         20  
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hudson, Charles J   72 ADMS-AD                59.20    1:04.02         20  
  2 Simpson, Pickett T  74 ADMS-AD              1:10.00    1:14.33         17  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hudson, Charles J   72 ADMS-AD              2:16.00    2:31.78         20  
    1:09.32 1:22.46                                                
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hudson, Charles J   72 ADMS-AD              5:56.00    5:33.68         20  
    1:14.81 1:25.20 1:27.73 1:25.94                                
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simpson, Pickett T  74 ADMS-AD              2:30.00    2:22.48         20  
    1:06.57 1:15.91                                                
 
Mixed 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Adirondack Masters-AD  'B'                       NT    3:42.09         40  
     1) Dergosits Jr., Emery M23        2) Glogowski, Matthew T M33       
     3) Dergosits, William M26          4) Mottola, Michael C M24         
       26.38    55.71    26.06    55.53    26.32    56.37    26.09    54.48
  2 Adirondack Masters-AD  'A'                       NT    4:18.54         34  
     1) Belliveau, Anna W31             2) Nuffer, Meghan W24             
     3) Smith, Jessica J W28            4) Benner, Jonathan W M27         
       28.48    59.50    31.81  1:06.78    34.36  1:13.67    27.46    58.59
  3 Adirondack Masters-AD  'C'                       NT    4:23.11         32  
     1) Starace, Richard L M46          2) Woods, Melissa W49             
     3) Byer, Karen S W50               4) Riordan, Joseph P M50          
       30.44  1:04.01    35.81  1:15.98    32.04  1:06.31    26.37    56.81
  4 Adirondack Masters-AD  'D'                       NT    5:41.62         30  
     1) Roberts, Deborah A W52          2) Kane, Jessica W38              
     3) Flugmacher, Chris M39           4) Singer, Robert M60             
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Adirondack Masters-AD  'B'                       NT    2:01.23         40  
     1) Dammerman, David M41            2) Grimmke, Willy F M44           
     3) Starace, Richard L M46          4) Riordan, Joseph P M50          
       30.61    32.21    31.50    26.91                                    
  2 Adirondack Masters-AD  'A'                       NT    2:02.52         34  
     1) Glogowski, Matthew T M33        2) Williams, Dee W47              
     3) Asay, Cameron M M25             4) Mottola, Michael C M24         
       30.35    40.62    27.69    23.86                                    
  3 Adirondack Masters-AD  'C'                       NT    2:06.69         32  
     1) Rixman, Kimbery V W31           2) Mottola, Bill M52              
     3) Dergosits, William M26          4) Dergosits Jr., Emery M23       
       36.16    38.43    27.50    24.60                                    
  4 Adirondack Masters-AD  'D'                       NT    2:50.86         30  
     1) Kane, Jessica W38               2) Roberts, Deborah A W52         
     3) Rowley, Patrick J M43           4) Singer, Robert M60             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 20                     
 
  1. Adirondack Masters                 1823   2. Unattached                          200
  3. Niagara District Masters            165   4. Shawangunk Masters Swim Assoc        69
  5. Southern Saratoga YMCA Masters       17