Licensed to Adirondack Masters         Hy-Tek's Meet Manager 9/13/2004 10:16 AM
                           Back to Pool - 9/12/2004                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heg-Engstrom, Verna L     74 ADMS-AD             12:11.78   12:19.32  
    1:08.73 1:15.47 1:16.89 1:14.90 1:15.39 1:13.98 1:15.43 1:15.25
    1:12.83 1:10.45                                                
 
Event 1  Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stocks, Bob               38 Unattached           6:00.00    5:55.85  
                                              36.24   36.49   36.87
      37.76   37.08                                                
 
Event 1  Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tye, Kevin M              42 NIAG-NI              6:00.00    6:18.06  
      33.41   36.42   37.30   38.24   38.64   39.41   36.94   38.31
      40.19   39.20                                                
 
Event 1  Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennenger, Gordon J       47 NIAG-NI              6:00.00    6:18.41  
      33.41   35.76   36.91   38.07   39.81   40.25   38.97   40.52
      38.48   36.23                                                
 
Event 1  Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Michaels, Lee S           63 NIAG-NI              8:46.00    9:04.30  
      43.87   50.72   53.08   55.26   56.76   58.19   58.07   57.53
      56.97   53.85                                                
 
Event 1  Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chivers, Jim              65 NIAG-NI              8:45.00    8:42.28  
      45.22   50.93   51.81   54.76   52.87   54.32   53.81   54.37
      54.51   49.68                                                
 
Event 1  Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pitts, James T            74 NIAG-NI              8:20.00    8:08.52  
      42.62   48.62   50.13   50.56   50.52   50.47   49.80   49.98
      49.52   46.30                                                
  2 Petrequin, Scott O        73 ADMS-AD              8:30.00    8:40.62  
      46.04   51.75                   54.17   53.68   53.24   53.19
      53.06   48.29                                                
 -- Tebbens, Art              74 Unattached          10:25.00         NS  
 
Event 4  Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Horvath, Sirkka R         33 Unattached           1:00.00      42.97  
 
Event 4  Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Higgie, Donna A           49 Unattached             52.00      49.80  
 
Event 4  Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burnett, Anne             65 Unattached           1:00.46      54.56  
 
Event 4  Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jeffords, Robert R        56 Unattached                NT    1:18.84  
 
Event 5  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensch, Jeanne A          46 ADMS-AD              1:15.18    1:13.40  
      34.74   38.66                                                
  2 Bachman, Nancy J          47 ADMS-AD              1:21.53    1:21.85  
      39.82   42.03                                                
  3 Higgie, Donna A           49 Unattached           1:50.00    1:37.36  
      47.69   49.67                                                
 
Event 5  Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heg-Engstrom, Verna L     74 ADMS-AD              2:17.62    2:22.47  
    1:11.01 1:11.46                                                
 
Event 5  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Daniel G           35 Unattached           1:15.00    1:07.21  
      31.53   35.68                                                
 
Event 5  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burgess, Mike D           40 NIAG-NI              1:00.75      59.56  
      28.33   31.23                                                
 
Event 5  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fitzgerald, Thomas        63 Unattached           1:30.00    1:27.76  
      44.29   43.47                                                
 
Event 5  Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chivers, Jim              65 NIAG-NI              1:30.00    1:27.41  
      42.20   45.21                                                
 
Event 5  Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pitts, James T            74 NIAG-NI              1:15.00    1:16.15  
      36.88   39.27                                                
  2 Tebbens, Art              74 Unattached           1:45.00    1:45.61  
      51.59   54.02                                                
 
Event 5  Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wittkowski, Wolfgang      79 ADMS-AD              1:46.00    1:39.16  
      54.89   44.27                                                
 
Event 5  Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swiecki, Edward H         80 ADMS-AD              1:46.00    1:49.68  
      50.65   59.03                                                
 
Event 6  Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crounse, Kim H            48 ADMS-AD              3:26.09    3:24.82  
      49.16   51.85   52.75   51.06                                
 
Event 6  Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Michaels, Lee S           63 NIAG-NI              4:13.00    4:18.84  
      54.81 1:08.43 1:09.30 1:06.30                                
 
Event 7  Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crounse, Kim H            48 ADMS-AD              3:47.19    3:22.86  
      53.19   53.06   52.22   44.39                                
 
Event 7  Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burnett, Anne             65 Unattached           4:48.00    4:29.06  
    1:00.06 2:25.06 1:03.94                                        
 
Event 7  Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burgess, Mike D           40 NIAG-NI              2:33.66    2:34.02  
      29.74   43.00   46.79   34.49                                
 
Event 7  Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simpson, Pickett T        69 ADMS-AD              4:30.00    4:21.24  
    1:01.03 1:09.40 1:17.32   53.49                                
 
Event 8  Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heg-Engstrom, Verna L     74 ADMS-AD              2:51.10    2:51.74  
    1:21.44 1:30.30                                                
 
Event 8  Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tye, Kevin M              42 NIAG-NI              1:09.00    1:10.28  
      34.59   35.69                                                
 
Event 8  Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fitzgerald, Thomas        63 Unattached           2:01.00    2:04.43  
    1:01.91 1:02.52                                                
 
Event 8  Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wittkowski, Wolfgang      79 ADMS-AD              2:10.00    2:10.28  
    1:03.44 1:06.84                                                
 
Event 9  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Horvath, Sirkka R         33 Unattached             40.00      36.22  
 
Event 9  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensch, Jeanne A          46 ADMS-AD                32.78      32.42  
 
Event 9  Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burnett, Anne             65 Unattached             48.01      44.97  
 
Event 9  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Daniel G           35 Unattached             35.00      30.00  
 
Event 9  Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chivers, Jim              65 NIAG-NI                38.00      39.02  
 
Event 9  Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pitts, James T            74 NIAG-NI                32.50      32.35  
 
Event 9  Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wittkowski, Wolfgang      79 ADMS-AD                46.00      46.26  
 
Event 9  Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swiecki, Edward H         80 ADMS-AD                48.00      48.10  
 
Event 10  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Michaels, Lee S           63 NIAG-NI              1:53.00    1:51.68  
      52.69   58.99                                                
 
Event 11  Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Horvath, Sirkka R         33 Unattached           1:40.00    1:30.43  
      40.42   50.01                                                
 
Event 11  Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Higgie, Donna A           49 Unattached           1:56.00    1:49.98  
      53.27   56.71                                                
 -- Bachman, Nancy J          47 ADMS-AD              1:40.00         DQ  
      45.78   45.94                                                
 
Event 11  Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burnett, Anne             65 Unattached           2:07.83    2:00.68  
      57.11 1:03.57                                                
 
Event 11  Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stocks, Bob               38 Unattached           1:15.00    1:08.36  
      32.90   35.46                                                
 
Event 11  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fitzgerald, Thomas        63 Unattached           2:01.00    1:56.63  
      54.30 1:02.33                                                
 
Event 11  Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chivers, Jim              65 NIAG-NI              2:00.00    1:57.25  
      58.28   58.97                                                
  2 Simpson, Pickett T        69 ADMS-AD              2:30.00    1:58.37  
      55.60 1:02.77                                                
 
Event 11  Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wittkowski, Wolfgang      79 ADMS-AD              2:22.00    2:29.12  
    1:13.33 1:15.79                                                
 
Event 12  Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crounse, Kim H            48 ADMS-AD              1:39.06    1:41.25  
      50.51   50.74                                                
 
Event 12  Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burgess, Mike D           40 NIAG-NI              1:06.69    1:06.61  
      29.44   37.17                                                
 
Event 12  Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennenger, Gordon J       47 NIAG-NI              1:15.00    1:11.23  
      31.63   39.60                                                
 
Event 12  Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Tebbens, Art              74 Unattached           2:30.00         DQ  
    1:12.03 1:40.38                                                
 
Event 13  Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fitzgerald, Thomas        63 Unattached           4:34.00    4:38.06  
    1:05.35 1:07.44 1:12.50 1:12.77                                
 
Event 13  Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wittkowski, Wolfgang      79 ADMS-AD              4:26.00    4:29.15  
    1:04.55 1:04.94 1:10.45 1:09.21                                
 
Event 14  Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Horvath, Sirkka R         33 Unattached             50.00      47.32  
 
Event 14  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crounse, Kim H            48 ADMS-AD                44.76      45.02  
 
Event 14  Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burnett, Anne             65 Unattached           1:08.11    1:05.61  
 
Event 14  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burgess, Mike D           40 NIAG-NI                33.94      34.52  
 
Event 14  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Jeffords, Robert R        56 Unattached                NT         DQ  
 
Event 14  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Michaels, Lee S           63 NIAG-NI                47.30      48.57  
 
Event 14  Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petrequin, Scott O        73 ADMS-AD                48.00      49.41  
 
Event 15  Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensch, Jeanne A          46 ADMS-AD              2:59.69    2:58.79  
      40.01   45.23   46.97   46.58                                
  2 Higgie, Donna A           49 Unattached           3:48.00    3:37.45  
      50.77   56.18   57.67   52.83                                
 
Event 15  Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heg-Engstrom, Verna L     74 ADMS-AD              4:57.64    4:54.00  
    1:11.82 1:14.70 1:15.10 1:12.38                                
 
Event 15  Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stocks, Bob               38 Unattached           2:15.00    2:08.86  
      29.90   32.64   33.34   32.98                                
 
Event 15  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tye, Kevin M              42 NIAG-NI              2:12.00    2:17.41  
      32.09   34.92   35.03   35.37                                
 
Event 15  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennenger, Gordon J       47 NIAG-NI              2:15.00    2:23.92  
      34.00   37.42   36.76   35.74                                
 
Event 15  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fitzgerald, Thomas        63 Unattached           3:34.00    3:38.00  
      51.08   54.60   58.47   53.85                                
 
Event 15  Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chivers, Jim              65 NIAG-NI              3:15.00    3:12.78  
      45.58   49.96   51.08   46.16                                
 
Event 15  Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pitts, James T            74 NIAG-NI              3:08.00    3:02.22  
      40.81   46.81   48.78   45.82                                
  2 Petrequin, Scott O        73 ADMS-AD              3:20.00    3:12.45  
      44.80   50.22   51.95   45.48                                
  3 Tebbens, Art              74 Unattached                NT    3:46.09  
      53.49   57.61   57.91   57.08                                
 
Event 15  Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swiecki, Edward H         80 ADMS-AD              3:59.00    4:04.24  
      53.77 1:02.83 1:04.80 1:02.84                                
 
Event 16  Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Horvath, Sirkka R         33 Unattached             50.00      39.41  
 
Event 16  Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bachman, Nancy J          47 ADMS-AD                46.29      44.65  
 
Event 16  Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Daniel G           35 Unattached             50.00      37.99  
 
Event 16  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burgess, Mike D           40 NIAG-NI                28.81      29.10  
 
Event 16  Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simpson, Pickett T        69 ADMS-AD              1:10.00      55.78  
 
Event 16  Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tebbens, Art              74 Unattached             50.00    1:02.34  
 
Event 19  Women 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heg-Engstrom, Verna L     74 ADMS-AD             25:58.39   25:10.29  
    1:14.25 1:16.34 1:15.56 1:17.89 1:15.52 1:15.46 1:14.66 1:14.37
    1:16.44 1:17.50 1:15.62 1:15.36 1:15.71 1:17.61 1:14.58 1:17.07
    1:15.44 1:14.40 1:13.38 1:13.13                                
 
Event 19  Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tebbens, Art              74 Unattached          22:00.00   19:54.87  
      54.45   57.70   59.80 1:00.19   59.26 1:00.08   59.55   59.74
    1:00.88 1:00.40 1:00.02 1:00.56 1:00.77 1:00.23 1:00.43 1:00.91
    1:00.32 1:00.46 1:00.32   58.80                                
 
Event 19  Men 80-84 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swiecki, Edward H         80 ADMS-AD             24:00.00   23:41.58  
    1:02.40 1:11.86 1:13.06 1:12.88 1:13.23 1:12.97 1:11.87 1:11.54
    1:11.07 1:11.85 1:09.91 1:10.66 1:11.23 1:10.97 1:12.54 1:11.70
    1:09.38 1:14.03 1:10.59 1:07.84                                
 
Event 20  Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crounse, Kim H            48 ADMS-AD             26:32.44   25:22.06  
      47.65   48.21   48.02   48.15   48.06   47.86   47.89   47.12
      47.10   46.84   46.17   46.09   46.43   46.22   46.24   45.87
      45.95   46.22   46.11   45.61   45.75   46.08   45.89   45.67
      45.47   45.23   45.05   45.18   44.58   44.30   44.38   43.91
      42.76
  2 Bachman, Nancy J          47 ADMS-AD             28:11.86   27:50.50  
      42.87   47.84   50.55   50.23 1:40.94   50.75   51.42   51.73
      51.04   50.95   51.24   51.96   50.77   51.25   51.24   50.65
      52.10   51.98   50.32   50.97   51.34   51.64   52.14   50.42
      51.84   49.87   50.82   50.73   51.00   51.34   51.05   47.27
       0.24
 
Event 20  Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Michaels, Lee S           63 NIAG-NI             31:11.00   31:39.39  
      47.85   54.50   56.86   57.84   57.62   58.30   57.74   58.13
      58.83   57.98   58.44   57.45   57.63   58.44   58.11   58.05
      57.56   57.08   58.10   57.82   57.89   58.49   58.45   58.04
      58.30   56.99   59.28   58.06   59.09   57.75   58.48   58.68
      55.56
 
Event 20  Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pitts, James T            74 NIAG-NI             29:30.00   30:31.56  
      47.07   52.73   56.21   56.90   56.92   57.10   56.33   57.52
      57.17   56.01   56.46   56.94   56.56   56.91   57.27   57.16
      57.09   56.75   57.22   56.32   55.90   56.07   55.77   55.83
      55.98   56.67   55.38   55.54   55.59   54.16   52.34   50.48
      49.21