Licensed to Minnesota Swimming     HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 8/12/2012 07:27 AM
               2012 Betsy Owens Memorial 2 Mile Swim - 8/11/2012               
                             Sanction #: 032-W002                              
                                    Results                                    
 
Event 3  Women 18-24 3300 Yard
===============================================================================
    Natl Rec: * 40:07.05        2010 Abby Nunn                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Merkel, Molly A     19 OEVT                18:18.18   45:29.49         20  
  2 Sara, Shannon       21 OEVT                20:30.00   50:11.81         17  
  3 Stamer, Marj A      21 Niagara District    23:47.56   50:43.40         16  
  4 Burhoe, Allison L   20 Unattached          22:00.00   52:21.14         15  
  5 Burnett, Alicia P   21 Adirondack Maste    22:00.00   54:14.65         14  
 
Event 3  Women 25-29 3300 Yard
===============================================================================
    Natl Rec: * 39:51.99        2003 Tobie Smith                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stein, Dani         25 Adirondack Maste    20:30.00   46:48.65         20  
  2 Liebers, Britalena  25 Adirondack Maste    25:30.00   58:06.93         17  
  3 Bosch, Bethany      27 New England Mast          NT 1:13:15.43         16  
 
Event 3  Women 30-34 3300 Yard
===============================================================================
    Natl Rec: * 41:05.48        2002 D Reed                                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Laughna, Kaye-Lani  32 New England Mast    23:00.00   50:04.40         20  
  2 Louhichi, Nadia     31 Adirondack Maste    21:00.00   51:01.11         17  
  3 Bennett, Carolyn M  34 Fish Masters        24:45.00   58:50.37         16  
 
Event 3  Women 35-39 3300 Yard
===============================================================================
    Natl Rec: * 42:06.00        2005 Dana Woody                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Swan-Scott, Dennie  37 Adirondack Maste    20:12.00   46:52.08         20  
  2 Keegan, Shannon     37 New England Mast    25:00.00   58:03.74         17  
  3 Hersey, Sarah       38 OEVT                29:00.00   58:17.58         16  
 
Event 3  Women 40-44 3300 Yard
===============================================================================
    Natl Rec: * 43:06.00        1990 Barbara Dunbar                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Berger, Kirsten     44 Metro Masters Sw    23:24.60   55:16.65         20  
  2 Marron, Cheryl L    42 Adirondack Maste    24:00.00   55:30.24         17  
  3 Scott, Kim E        43 OEVT                42:00.00 1:17:15.78         16  
  4 Simpson, Bridget    44 OEVT                40:00.00 1:23:15.43         15  
 
Event 3  Women 45-49 3300 Yard
===============================================================================
    Natl Rec: * 43:04.92        2010 Eney Jones                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lawson, Kristy      46 Adirondack Maste    24:00.06   51:02.05         20  
  2 Aman, Pamela A      46 New England Mast    22:00.00   51:48.62         17  
  3 Planz, Jody         47 OEVT                24:50.00   52:07.24         16  
  4 Martonosi, Margare  48 Jersey Area Mult    23:17.49   53:34.58         15  
  5 Edgar, Kimberly S   47 New England Mast    27:30.00 1:02:26.49         14  
  6 Poirier, Margit     45 Niagara District    32:00.00 1:05:08.58         13  
  7 Paine-O'Connor, Ch  49 Unattached          38:00.00 1:28:05.30         12  
 
Event 3  Women 50-54 3300 Yard
===============================================================================
    Natl Rec: * 44:56.43        2000 Barbara Dunbar                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Byer, Karen S       52 Adirondack Maste    24:00.00   50:50.55         20  
  2 Levine, Sara        54 Unattached          30:00.00   51:11.74         17  
  3 Freeland-Morris, L  50 Berkeley (Nj) Aq    23:30.00   55:02.05         16  
  4 Guenther, Kim L     50 Virginia Masters    24:19.00   55:20.96         15  
  5 English, Rauni A    54 Niagara District    22:00.00   56:34.52         14  
  6 Roberts, Deborah A  54 Adirondack Maste    27:30.00   57:19.65         13  
  7 Woods, Melissa      52 Adirondack Maste    27:15.22   58:11.24         12  
  8 Caldon, Rita J      52 Connecticut Mast    29:00.00 1:02:05.14         11  
  9 Hilscher, Nancy R   50 Adirondack Maste    37:00.00 1:12:56.08          9  
 
Event 3  Women 55-59 3300 Yard
===============================================================================
    Natl Rec: * 45:55.10        2011 Shirley Loftus-Charley                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sikora, Rosanna D   56 DC Masters          23:05.07   53:49.74         20  
  2 Carrillo, Suzanne   56 Niagara District    32:00.00 1:07:57.84         17  
  3 Sanda, Pia N        57 Adirondack Maste    31:24.00 1:08:21.62         16  
 -- Krzysik, Stephani   59 Adirondack Maste    36:00.00        DNF        
 
Event 3  Women 60-64 3300 Yard
===============================================================================
    Natl Rec: * 45:38.08        2012 Shirley Loftus-Charley                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maloney, Beth       61 Berkeley (Nj) Aq    28:55.00 1:05:51.02         20  
  2 Maloney Falicon, C  61 Garden State Mas    30:45.00 1:08:30.65         17  
  3 Weill, Wendy P      60 Garden State Mas    36:00.00 1:17:25.46         16  
 
Event 3  Women 65-69 3300 Yard
===============================================================================
    Natl Rec: * 1:00:25.14        2011 Ann Svenson                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Kate       65 Niagara District    27:38.20 1:11:47.46         20  
 
Event 3  Men 25-29 3300 Yard
===============================================================================
    Natl Rec: * 39:36.39        1992 J Pearson                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Testa, Robert C     26 Niagara District    50:00.00   57:11.74         20  
 
Event 3  Men 30-34 3300 Yard
===============================================================================
    Natl Rec: * 38:32.00        1988 J Kegley                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sisti, Anthony      30 OEVT                23:45.00   54:32.58         20  
  2 Bennett, Bradley    32 OEVT                31:22.00 1:17:32.81         17  
 
Event 3  Men 35-39 3300 Yard
===============================================================================
    Natl Rec: * 39:59.99        2010 Christopher LaBianco                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Baird, Kevin        37 Adirondack Maste    22:30.00   48:17.34         20  
  2 El Boury, Saad      39 Unattached          24:57.00 1:13:38.65         17  
  3 Glauda, Joseph      36 OEVT                24:45.00 1:13:44.40         16  
 
Event 3  Men 40-44 3300 Yard
===============================================================================
    Natl Rec: * 41:03.05        2009 Chris Stevenson                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Canty, Daniel       44 Adirondack Maste    19:01.00   47:09.24         20  
  2 Robertson, Michael  40 Adirondack Maste    22:00.00   50:35.18         17  
 
Event 3  Men 45-49 3300 Yard
===============================================================================
    Natl Rec: * 40:23.14        2011 Jeff Erwin                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McIntosh, Daniel J  47 New England Mast    21:15.00   49:31.87         20  
  2 Grimmke, Willy F    46 Adirondack Maste    22:30.90   50:15.08         17  
  3 McIntyre, John J    48 New England Mast    22:00.00   51:47.74         16  
  4 Russell, Bernard F  48 Niagara District    21:30.00   51:54.55         15  
  5 Turecky, Martin     46 Adirondack Maste    24:35.00   53:54.49         14  
  6 Maloney, Dan B      45 OEVT                22:00.00   56:13.55         13  
  7 Radcliffe, David G  49 Naval Academy Aq    26:00.00   57:21.37         12  
  8 Rafferty, John      49 OEVT                24:40.00   58:42.27         11  
  9 Turley, Patrick J   49 OEVT                29:28.00 1:00:09.74          9  
 10 Lawson, Curt        46 OEVT                32:32.00 1:23:37.74          7  
 
Event 3  Men 50-54 3300 Yard
===============================================================================
    Natl Rec: * 42:06.00        2004 Jim McConica                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stuart, Jeffrey S   51 Connecticut Mast    18:29.29   44:38.96         20  
  2 Watson, Timothy P   52 Niagara District    27:54.00 1:04:29.81         17  
 
Event 3  Men 55-59 3300 Yard
===============================================================================
    Natl Rec: * 42:19.38        2011 Sandy Mac Donald                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delaney, Mike J     57 New England Mast    21:15.00   50:42.84         20  
  2 Wall, Dan           56 Adirondack Maste    21:59.00   50:46.40         17  
  3 Olson, Carl D       58 Adirondack Maste    23:00.00   51:23.18         16  
  4 McCann, Lawrence    58 Adirondack Maste    26:00.00 1:00:14.87         15  
  5 Komoroske, Michael  58 Adirondack Maste    29:30.00 1:01:28.46         14  
  6 Crawford, John      58 OEVT                29:00.00 1:07:31.62         13  
 
Event 3  Men 60-64 3300 Yard
===============================================================================
    Natl Rec: * 43:12.00        2012 Jim McConica                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Laughlin, Terry     61 Coney Island Bri    22:55.00   50:21.74         20  
  2 Gianniny, Bruce     61 Niagara District    20:59.00   54:25.11         17  
  3 Reichle, Bill       64 Berkeley (Nj) Aq    24:48.16   57:52.78         16  
  4 Singer, Robert      63 Adirondack Maste    24:52.89   58:39.49         15  
  5 Wallace, Richard J  64 Garden State Mas    28:00.00 1:02:29.93         14  
  6 Sherry, John R      64 Niagara District    23:04.70 1:04:47.71         13  
  7 Testa, Richard J    62 Niagara District    50:00.00 1:07:23.81         12  
 
Event 3  Men 65-69 3300 Yard
===============================================================================
    Natl Rec: * 49:57.21        2011 Bruce Mohl                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mohl, Bruce E       66 T2 Naples Master    20:30.00   52:28.40         20  
  2 Rogacki, Daniel J   65 New England Mast    21:48.00   55:16.84         17  
  3 Nelson, Robert H    65 Maine Masters Sw    22:48.15   58:45.49         16  
  4 Aguglia, Bernard    67 Champlain Valley    35:00.00 1:12:40.93         15  
  5 Mahler, Donald A    65 New England Mast    35:20.00 1:29:09.49         14  
 
Event 3  Men 70-74 3300 Yard
===============================================================================
    Natl Rec: * 48:19.50        2002 Graham Johnston                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koop, Douglas A     71 Adirondack Maste    27:27.66 1:02:11.93         20  
 
Event 4  Women 40-44 2 Mile wetsuit Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Benosky, Tanya      41 OEVT                      NT 1:11:47.93         20  
 
Event 4  Women 45-49 2 Mile wetsuit Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mauro, Carrie T     47 OEVT                      NT   52:04.99         20  
  2 Ryan-Rusch, Hillar  48 OEVT                      NT 1:22:23.58         17  
  3 Toomey, Leigh       46 OEVT                      NT 1:47:37.05         16  
 
Event 4  Women 50-54 2 Mile wetsuit Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Matthews, Wendy     51 OEVT                      NT   58:35.65         20  
 
Event 4  Men 50-54 2 Mile wetsuit Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morrissey, David H  51 OEVT                      NT   53:35.02         20  
 
Event 4  Men 65-69 2 Mile wetsuit Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fidler, Alan        66 Shawangunk Maste    28:00.00 1:11:55.96         20