Licensed to Minnesota Swimming     HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 8/12/2012 07:26 AM
               2012 Betsy Owens Memorial 1 Mile Swim - 8/11/2012               
                             Sanction #: 032-W002                              
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 18-24 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Owens, Robyn E      23 OEVT                24:40.83   32:02.96         20  
 
Event 1  Women 25-29 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bordeau, Kara J     27 Champlain Valley    27:00.00   28:20.46         20  
  2 Braniecki, Ashley   26 Adirondack Maste    23:00.00   28:34.65         17  
  3 Griffin, Beth       27 OEVT                25:00.00   29:02.43         16  
  4 Willis, Becca       29 OEVT                      NT   31:39.37         15  
 
Event 1  Women 30-34 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Roe-Dale, Rachel    34 OEVT                30:00.00   28:43.37         20  
  2 Meehan, Molly K     33 OEVT                35:00.00   37:13.43         17  
 
Event 1  Women 35-39 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Keegan, Shannon     37 New England Mast    25:00.00   27:21.71         20  
  2 Kelsey, Elizabeth   36 New England Mast    29:00.00   29:23.62         17  
  3 Andersen, Bridget   38 OEVT                      NT   42:05.14         16  
 
Event 1  Women 40-44 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gianniny, Dana      42 Niagara District    21:15.00   23:03.78         20  
  2 Krumlauf, Erika     42 Metro Masters Sw    35:00.00   31:28.90         17  
 
Event 1  Women 45-49 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Planz, Jody         47 OEVT                24:50.00   25:48.58         20  
  2 Champlin, Susan N   45 La Jolla Swim Ma          NT   29:04.65         17  
  3 Edgar, Kimberly S   47 New England Mast    27:30.00   30:08.74         16  
  4 Kinney, Jackie      45 Adirondack Maste    35:00.00   33:25.74         15  
 
Event 1  Women 50-54 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sara, Maureen       51 OEVT                34:43.00   30:34.05         20  
  2 Jacob, Marybeth     52 OEVT                30:00.00   31:44.49         17  
  3 Archer Kassel, Les  53 Adirondack Maste    30:00.00   31:48.18         16  
  4 Braun, Ellen        52 Unattached          27:41.00   32:50.58         15  
  5 Reed, Laurie R      51 New England Mast    36:27.00   39:02.74         14  
  6 Albert, Laurie D    54 New England Mast    36:37.00   39:03.58         13  
  7 Stuchin, Janine     52 OEVT                      NT   45:53.18         12  
 
Event 1  Women 55-59 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dinsmore, Diane E   55 Ranger Aquatics     27:13.37   30:09.78         20  
  2 Wells, Val          55 Adirondack Maste    33:00.00   31:50.46         17  
  3 Field, Mary E       57 Adirondack Maste    30:00.00   32:24.08         16  
  4 Bachman, Nancy J    55 Adirondack Maste    38:00.00   33:28.27         15  
  5 Ventura-Merkel, Ca  57 OEVT                34:34.34   34:35.65         14  
  6 Burnett, Pilar      55 Adirondack Maste    35:00.00   37:27.55         13  
 
Event 1  Women 60-64 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kules, Tricia S     60 New England Mast    32:00.00   34:43.81         20  
 
Event 1  Women 65-69 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Svenson, Ann        66 Adirondack Maste    30:00.00   30:55.24         20  
  2 Pribis, Cathy       66 Adirondack Maste          NT   43:20.68         17  
  3 Rosoff, Susan O     66 Adirondack Maste          NT   52:41.81         16  
 
Event 1  Men 30-34 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Bradley    32 OEVT                31:22.00   32:14.11         20  
  2 Porter, Leo         33 OEVT                      NT   33:32.02         17  
 
Event 1  Men 35-39 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kiszkiel, Peter     35 Connecticut Mast    25:00.00   29:25.21         20  
  2 Glauda, Joseph      36 OEVT                24:45.00   32:38.05         17  
  3 El Boury, Saad      39 Unattached          24:57.00   32:45.43         16  
  4 Scott, Matthew      38 OEVT                38:00.00   37:53.49         15  
 
Event 1  Men 40-44 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Robertson, Michael  40 Adirondack Maste    22:00.00   23:30.99         20  
  2 Costello, Andrew    44 OEVT                      NT   36:30.62         17  
 
Event 1  Men 45-49 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Russell, Bernard F  48 Niagara District    21:30.00   25:30.37         20  
  2 Radcliffe, David G  49 Naval Academy Aq    26:00.00   27:12.81         17  
  3 Vogel, Keith        46 Adirondack Maste    27:00.00   28:07.87         16  
 
Event 1  Men 50-54 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loftis, Mark        52 Red Tide            19:52.19   22:53.84         20  
  2 Ahern, Kevin J      53 OEVT                23:00.00   26:28.43         17  
  3 Harding, James L    54 Adirondack Maste    30:07.00   27:35.96         16  
  4 Randall, George S   54 New England Mast          NT   41:09.52         15  
 
Event 1  Men 55-59 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McCann, Lawrence    58 Adirondack Maste    26:00.00   28:37.27         20  
 
Event 1  Men 60-64 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gianniny, Bruce     61 Niagara District    20:59.00   27:06.87         20  
  2 Sherry, John R      64 Niagara District    23:04.70   29:39.43         17  
 -- Wallace, Richard J  64 Garden State Mas    28:00.00         DQ        
 
Event 1  Men 65-69 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mohl, Bruce E       66 T2 Naples Master    20:30.00   23:45.05         20  
  2 Rogacki, Daniel J   65 New England Mast    21:48.00   26:05.37         17  
  3 Winfield, Dan       67 Adirondack Maste    25:00.00   28:59.46         16  
  4 Brady, Tom          66 OEVT                      NT   41:54.90         15  
  5 Mahler, Donald A    65 New England Mast    35:20.00   42:30.74         14  
 
Event 1  Men 70-74 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chivers, Jim        73 Binghamton Univ     35:00.00   38:53.46         20  
 
Event 1  Men 75-79 1 Mile Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 De Jesus, Foster W  76 Unattached          27:30.00   32:19.14         20  
 
Event 2  Women 50-54 1 Mile Wetsuit Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Payne, Sandi        53 OEVT                      NT   40:48.14         20  
 
Event 2  Men 40-44 1 Mile Wetsuit Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Falls, Michael J    42 Niagara District    35:00.00   31:05.18         20  
 
Event 2  Men 55-59 1 Mile Wetsuit Open Water
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Franzon, Olof       59 Adirondack Maste    26:00.00   24:55.02         20